0
0

آشنایی با زبان برنامه نویسی پایتون

335 بازدید

زبان برنامه نویسی پایتون (python programming language) زبانی است که یادگیری آن نسبت به زبان های دیگر آسان تر میباشد و به همین خاطر بسیاری از برنامه نویسان که فعالیت برنامه نویسی خود را تازه شروع کرده اند از این زبان برای برنامه نویسی خود استفاده میکنند.

پایتون یک زبان برای فعالیت های همه منظوره (General Purpose Language) ساخته و توسعه داده شده است و محدود به طراحی و توسعه نوع خاصی از نرم افزارها نمیباشد.

از این زبان برای تحلیل داده های خود تا ساخت بازی های کامپیوتری میتوانید استفاده کنید.

شما میتوانید برای یادگیری این زبان از وبسایت w3c استفاده کنید.

این زبان برنامه نویسی در میان جوامع علمی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا از این زبان برنامه نویسی برای محاسبه معادلات بسیار پیچیده و تحلیل داده ها استفاده میشود.

در این مقاله به طور دقیق به چیستی زبان برنامه نویسی پایتون، دلایل محبوبیت و فراگیری، ویژگی های این زبان، مزایا و معایب python، کاربردهای این زبان برنامه نویسی، نسخه های گوناگون و چگونگی انتخاب از میان نسخه های پایتون، روش راه اندازی محیط پایتون، چیستی Django، تفاوت های پایتون با دیگر زبان های برنامه نویسی، جمعیت برنامه نویس های پایتون در جهان، وضعیت اشتفال برنامه نویس های پایتون در ایران، شش پروژه برنامه نویسی پایتون برای مبتدیان، مزایای یادگیری و روش یادگیری این زبان و منابع مفید یادگیری این زبان معرفی خواهد شد.

 

زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟

پایتون (python) یک زبان برنامه نویسی شی گرا (Object Oriented Language) و سطح بالا با معناشناسی پویای یکپارچه شده برای برنامه نویسی وب و ساخت و توسعه (نرم افزارهای کاربردی) میباشد.

این زبان برنامه نویسی در زمینه برنامه نویسی و توسعه سریع نرم افزارهای کاربردی دارای جذابیت و محبوبیت بالایی میباشد زیرا دارای انواع پوپا و انقیاد دهنده میباشد.

پایتون، زبان برنامه نویسی نسبتا ساده ای محسوب میشود که یادگیری آن نسبت به برخی از زبان های برنامه نویسی دیگر آسان تر میباشد.

خواندن و ترجمه کدهای نوشته شده به زبان برنامه نویسی پایتون (python) نسبت به دیگر زبانها برای توسعه دهندگان ساده تر محسوب میشود.

این موضوع به نوبه خود هزینه های نگهداری و توسعه برنامه نوشته شده با این زبان برنامه نویسی را کاهش چشمگیری می دهد زیرا امکان همکاری تیم ها بدون مواجه با موانع زبانی و وجود تجربیات کاری متفاوتو در میان اعضای تیم را به تیم ارائه میدهد.

علاوه بر این، پایتون(python) برای تکمیل خود از ماژول ها و بسته ها استفاده میکند، بدین معنا که برنامه های این زبان قابل طراحی به سبک ماژولار هستند و کدهای نوشته شده در یک پروژه در پروژه های گوناگون دیگر نیز قابل استفاده مجدد محسوب میشوند که این به نوبه خود امکانی خوب برای تسریع امر کدنویسی محسوب میشود.

هنگامی که کاربری ماژول یا بسته مورد نیاز خود را توسعه داد، خودش یا دیگر علاقه مندان میتوانند آن را برای استفاده در دیگر پروژه ها استفاده کنند.(یعنی import و export کردن ماژول ها به آسانی درون این زبان انجام میشود.)

یکی دیگر از قابل توجه ترین مزایای استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون(python) آن است که از کتابخانه ها و مفسر استاندارد آن، هم به صورت دودویی و هم به صورت منبع به طور رایگان در اختبار و دسترسی همگان قرار میگرد.

در پایتون هیچ انحصاری وجود ندارد، زیرا همه ابزارهای لازم بران آن در کلیه پلت فرم های اصلی زبان برنامه نویسی پایتون موجود هستند.

بنابراین، پایتون برای توسعه دهندگانی که نمیخواهند دغدغه پرداخت هزینه بالای توسعه را داشته باشند میتواند گزینه ی خوبی به شمار آید.

برای افرادی که تصور میکنند مطالبی که بالاتر پیرامون پایتون ارائه شد فراتر از دانش آنها است جای نگرانی نیست.

کلیه جزییات لازم در این رابطه در این مقاله به طور کامل و با بیان ساده ارائه شده است.

آنچه افراد برای ادامه مطالعه این مطلب نیاز دارند بدانند این است که پایتون یک زبان برنامه نویسی برای توسعه و طراحی نرم افزارهای تحت وب و نرم افزارهای کاربردی از جمله برنامه های موبایل محسوب میشود، یادگیری این زبان برنامه نویسی آسان و ابزارهای اساس ان به رایگان در دسترس است.

این امر موجب میشود که پایتون تقریبا برای همه افراد در دسترس و قابل استفاده باشد.

افرادی که زمان کافی را به یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون تخصیص دهند میتوانند برنامه های جالبی با این زبان خلق کنند.

 

دلایل محبوبیت پایتون چه چیزهایی هستند؟

میانگین درآمد برنامه نویس های پایتون ممکن است بالا باشد، اما این موضوع نمی‌تواند چرایی اینکه بسیاری از افراد آن را به عنوان زبان برنامه نویسی محبوب خود انتخاب می‌کنند توضیح دهد.

در ادامه برخی دلایل محبوبیت پایتون به طور جزئی تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 1. غولهای فناوری دنیا و ایران این زبان را دوست دارند و از این زبان در پروژه های خود استفاده میکنند: گوگل، یوتیوب، فیس بوک، ناسا، دراپ باکس، یاهو، موزیلا، کورا، اینستاگرام، ردیت، IBM تنها برخی از نامه های بزرگ فناوری به شمار می آیند که از زبان برنامه نویسی به طور گسترده برای اهداف گوناگون استفاده میکنند و به طور مستمر به دنبال استخدام مهندس های پایتون هستند و از افراد متخصص استفاده میکنند.
  گوگل از پایتو برای هرکاری از پیاده سازی الگوریتم های هوش مصنوعی خود گرفته تا موتور اجرای برنامه گوگل استفاده میکند.
  این در حالیست که ۹۹.۹% کد دراپ باکس به زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده اند.
 2. به طور گسترده در یادگیری ماشین مورد استفاده قرار میگیرد: با رشد علم داده، محبوبیت پایتون(python) به عنوان یک زبان علمی اوج گرفت.
  کتابخانه های یادگیری ماشین بسیار زیادی به زبان پایتون نوشته شده اند. در عین حال، ابزارهای زیادی نیز با فراهم آوردن امکان استفاده از زبان پایتون(python)، انجام پروژه های یادگیری ماشین را آسان تر می سازند.
 3. مناسب بودن برای افرادی که تازه کار هستند: پایتون انتخاب خیلی خوبی برای برنامه نویس های مبتدی به حساب می آید زیرا ساده است و حلات یادگیری انعطاف پذیری دارد.
  با پایتون، میتوان به سرعت و سادگی برنامه های قابل استفاده ای ساخت. احساس دستاورد داشتن سریع، فاکتور بسیار مهمی در امر یادگیری برنامه نویسی است.
 4. پایتون میتواند تنها زبان مورد نیاز کاربر باشد: از آنجا که پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است، کاربر میتواند تقریبا برای کلیه پروژه ها از آن استفاده کند.
  پایتون زبان برنامه نویسی اسکریپتی است که به همه درک قابل توجهی از  کنترل کردن را می دهد و آنها را قادر به حل مسائل گوناگون میسازد.
  میتوان از پایتون برای ساخت وبسایت ها، توسعه واسط گرافیک کاربر و تحلیل داده و بازی سازی استفاده کرد.
  این یعنی پایتون قابلیت های زبان برنامه نویسی گوناگون را در یکجا گرد هم آورده و در واقع آنچه خوبان همه دارند پایتون به تنهایی دارد و بنابراین میتواند تنها زبان باشد که یک برنامه نویس برای کلیه وظایف لازم در حین توسعه به آن نیاز دارد.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی پایتون

زبان برنامه نویسی پایتون را میتوان با دیگر زبان های برنامه نویسی از جمله Perl, Ruby, PHP, JAVA مقایسه کرد.

این موضوع به دلیل قدرت فوق العاده پایتون به عنوان یک زبان برنامه نویسی شی گرای سطح بالاست.

پایتون همچنین دارای ویژگی های شایان توجه دیگری میباشد. که آن را به زبانی جذاب برای توسعه دهندگان مبدل میکند.

برخی از این ویژگی ها در ادامه بیان شده است:

 • پایتون از syntax ظریفی استفاده میکند که موجب میشود خوانایی برنامه ها و کدهای نوشته شده به این زبان بالا باشد.
  این امر به آن دلیل به وقوع می پیوندد که پایتون به جای نزدیک بودن به زبانی که کامپیوترها برای خواندن و تفسیر کد استفاده میکنند، یک زبان سطح بالا محسوب میشود که زبان این زبان برنامه نویسی به زبان انسان نزدیک تر میباشد به گونه ای که انسان ها همانگونه که در زبان انگلیسی صحبت میکنند در زبان برنامه نویسی پایتون کد ها را نوشته و این کدها به زبان ماشین تبدیل میشود.
  به عنوان مثال) دستور print آنچه را به آن داده شود در زمان اجرای نرم افزار نمایش داده میشود.
 • پایتون(python) زبانی ساده میباشد و استفاده از آن آسان است، این بدین معناست که بالا آوردن برنامه ها و اجرای آنها راحت خواهد بود.
  به همین دلیل است که زبان برنامه نویسی پایتون زبانی ایده آل برای ساخت پیش نمونه و دیگر وظایف برنامه نویسی محسوب میشود. این ویژگی برای تعمیر و نگهداری نرم افزار نیز بسیار مفید است.
 • پایتون(python) با کتابخانه استاندارد پایتون پشتیبانی قابل توجهی را برای انواع وظایف برنامه نویسی مانند (همگام سازی) با مرورگرهای وب، جستجو از طریق متن و ویرایش فایل ها ارائه میکند.
  در اکثر زبان های برنامه نویسی دیگر، نیاز به ساخت این محتوا از پایه است.
 • این زبان دارای یک حالت تعاملی است که تست کردن نرم افزار برا تکه های کوتاه کد را آسان میسازد.
  حتی یک محیط برنامه نویسی یکپارچه برای زبان برنامه نویسی پایتون همراه با آن ارائه میشود که این کار محیط توسعه، راه اندازی را بسیار آسان تر میسازد.
 • زبان پایتون را میتوان با اضافه کردن ماژول های چدید توسعه داد، حتی اگر این ماژول ها در زبان های C یا C++ اجرا شده باشند. بهتر آنکه این ماژول ها را میتوان پس از ساخت به عنوان (میان برها) در پروژه های آتی مورد استفاده قرار داد.
 • زبان برنامه نویسی پایتون در یک برنامه کاربردی قابل embedding شدن هستند. این امر یک رابط قابل برنامه نویسی برای کاربران آن نرم افزار کاربردی فراهم میکند.
  این ویژگی در شرایطی که کاربر برنامه ای برای آموزش کدنویسی میسازد و یا در پروژه هایی که نیاز به کار با پایتون در ترمینال است بسیار مفید محسوب میشود و کار را برای شما بسیار تسهیل میکند.
 • پایتون با گستره وسیعی از کامپیوتر ها و سیستم های عامل سازگار است.
  علاوه بر این، پایتون از رابط مشابهی در کلیه این پلت فرم ها استفاده میکنند و این یعنی جابجایی بین آنها برای کاربر آسان خواهد بود.
 • زبان برنامه نویسی پایتون کاملا رایگان است زیرا دانلود یا استفاده از آن هیچ هزینه ای ندارد و نیاز به تهیه لایسنس نیز برای آن وجود ندارد.
  همچنین، این زبان به طور آزادانه ای قابل ویرایش و باز توزیع است، زیرا علارغم آنکه حق نشر دارد، با پروانه های متن باز ارائه میشود.

 

مزایا و معایب پایتون چه جیزهایی هستند؟

شرکت های نرم افزاری ایرانی و خارجی، پایتون را به این دلیل می پسندند که دارای وِیژگی های متنوع میباشد و همچنین میتوان با استفاده از این زبان برنامه نویسی کدهای کمتری نوشت.

نزدیک به ۱۴% برنامه نویسان از این زبان روی سیستم عامل هایی مانند یونیکس، لینوکس، ویندوز و Mac OS استفاده میکنند.

برنامه نویس های شرکت های بزرگ از پایتون به دلیل ویژگی های گوناگون از جمله موارد زیر بهره میبرند:

 • تعاملی: شما در این نوع زبان برنامه نویسی میتوانید به صورت تعاملی کدنویسی کنید
 • مفسری
 • ماژولار: زبان برنامه نویسی پایتون با استفاده از قابلیت ماژولار میزان قدرت این زبان را افزایش میدهد.
 • پویا
 • شی گرا
 • قابل حمل
 • سطح بالا
 • توسعه پذیر در C و C++

 

مزایای زبان برنامه نویسی PYTHON

زبان برنامه نویسی پایتون(python) دارای کاربرد های متنوعی در شرکت های توسعه و برنامه نویسی نرم افزار مانند بازی سازی، چارچوب های وب، برنامه های کاربردی، توسعه زبانی، پیش نمونه سازی، برنامه های طراحی گرافیکی و دیگر موارد است.

این امر موجب شده اند پایتون در چایگاه ویژه ای در میان زبان های برنامه نویسی پیدا کند.

 

کتابخانه های پشتیبان گسترده در این زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی پایتون کتابخانه های استاندارد بسیاری در زمینه های گوناگون مانند عملیات روی رشته ها، اینترنت، ابزارهای وب سرویس، رابط های سیستم عامل و پروتکل ها است.

اغلب وظایف برنامه نویسی که زیاد مورد استفاده قرار میگیرند در زبان برنامه نویسی پایتون اسکریپت نویسی شده اند تا تعداد خطوط کد مورد نظر برای نوشتن یک برنامه کاهش پیدا کند.

یکپارچگی ویژگی ها

زبان برنامه نویسی پایتون را قابلیت (Enterprise Application Integration) یکپارچه میسازد و توسعه سرویس های وب را با فراخوانی مولفه های COM ویا COBRA افزایش میدهد.

این زبان برنامه نویسی دارای توانایی های کنترلی بسیار قدرتمند است، زیرا قابلیت فراخوانی مستقیم توسط C، C++ یا جاوا را دارد.

پایتون همچنین میتواند XML و دیگر زبان های نشانه گذاری را پردازش کند تا روی سیستم عامل های مدرن از طریق بایت کد مشابهی اجرا شوند.

بهبود بهره وری برنامه نویس ها از این زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی پایتون دارای کتابخانه های پشتیبان گسترده و طراحی شی گرایی تمیزی است که بهره وری برنامه نویس ها را نسبت به کار به زبان ها مانند VB، PERL و جاوا بین دو تا ده برابر میکند.

بهره وری

فرآیندهای یکپارچه سازی قدرتمند، چارچوب تست واحد و توانایی های کنترل بهبود یافته ای که پایتون دارد، موجب افزایش سرعت و بهره وری برنامه های کاربردی می شود.

 

معابب زبان برنامه نویسی PYTHON

زبان برنامه نویسی پایتون دارای میزات های بسیار متنوع و زیادی است و برنامه نویسان این زبان را نسبت به دیگر زبان ها به دلیل سادگی یادگیری و کدنویسی ترجیح میدهند.

اگرچه این زبان هنوز جایگاه خود را در برخی از حوزه های پردازش کامپیوتری به دست نیاورده است.

به همین منظور، ممکن است زبان برنامه نویسی پایتون قادر به حل برخی از راهکارهای سازمانی نبوده و با محدودیت هایی مواجه باشد که برخی از آنها در ادامه ذکر شده است.

 

بهره وری

عاشقان و علاقه مندان به زبان برنامه نویسی پایتون که با ویژگی ها و کتابخانه های گسترده این زبان برنامه نویسی انس گرفته اند ممکن است در کار یا یادگیری دیگر زبان های برنامه نویسی دچار مشکل شوند.

متخصصان زبان برنامه نویسی پایتون ممکن است اعلان مقادیر یا نوع متغیر ها و الزام به افزودن آکولاد در بخش هایی از کد را دشوار و بی دلیل بپندارند.

ضعیف در پردازش موبایل

زبان برنامه نویسی پایتون جایگاه خود را در بسیاری از سکوهای دسکتاپ و سرور به دست آورده است و این جایگاه را نیز تثبیت نموده است.

این زبان برنامه نویسی در پردازش موبایل ضعیف به نظر میرسد، به همین دلیل است که برنامه های کاربردی موبایل کمی با استفاده از آن ساخته می شوند.

کاهش سرعت

زبان برنامه نویسی پایتون به جای استفاده از کامپایلر با بهره گیری از یک مفسر اجرا میشود و این امر میتواند موجب کاهش سرعت آن میشوند.

از سوی دیگر، زبان برنامه نویسی پایتون برای بسیاری از کاربردهای برنامه نویسی وب سریع به شمار می آید.

خطاهای زمان اجرا

زبان برنامه نویسی پایتون به طور پویایی تایپ میشود، بنابراین دارای محدودیت های طراحی زیادی است که توسط برخی توسعه دهندگان این زبان مثبت بیان شده اند.

حتی مشاهده شده که این زبان برنامه نویسی به زمان تست بیشتری نیاز دارد و هنگامی که برنامه ها در نهایت اجرا میشوند خطاهایی بروز میکنند.

لایه های دسترسی پایگاه داده توسعه نیافته

در مقایسه با دیگر فناوری های محبوب، لایه دسترسی به پایگاه داده زبان برنامه نویسی پایتون اندکی توسعه و ابتدایی به نظر می رسد و از همین رو قابل اعمال بر کسب و کارهایی نیست که نیاز به تعامل های روان برای داده های میراثی پیچیده دارند.

 

کاربردهای زبان برنامه نویسی پایتون چیست؟

پایتون یک زبان برنامه نویسی همه منظوره میباشد.

به عبارت دیگر، میتوان از زبان برنامه نویسی پایتون تقریبا برای همه کار استفاده کرد.

نکته حائز اهمیت آن است که پایتون یک زبان تفسیری به حساب می آید، بدین معنا که کد نوشته شده به این زبان برنامه نویسی در زمان اجرا واقعا به فرمت قابل خواندن برای کامپیوتر ترجمه نمیشود.

این در حالی است که اغلب زبان های برنامه نویسی این تبدیل را حتی پیش از اجرا انجام میدهند.

این نوع از زبان با عنوان زبان اسکریپت نویسی نیز نامده می شود زیرا هدف از ساخت این زبان در ابتدا برای استفاده از این زبان در پروژه های کوچک بوده است.

مفهوم زبان اسکریپتی از بدو پیدایش آن به شکل قابل توجهی تغییر کرده، زیرا زبان برنامه نویسی پایتون برای نوشتن نرم افزارهای کاربردی و تجاری بزرگ به جای پروژه های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون در پروژهای گوناگون با افزایش محبوبیت آن این زبان برنامه نویسی رشد قابل توجهی کرده است.

بسیاری از برنامه های کاربردی و پلتفرم های تحت وب از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده میکنند، از این جمله میتوان به موتورهای جستجوی گوگل، وبسایت یوتیوب و سیستم های تراکنش مبتنی بر وب اشاره کرد.

همگان این را میدانند که زبان برنامه نویسی ای که برای سیستم بازار بورس مورد استفاده قرار میگیرد باید بسیار قدرتمند باشد.

ناسا نیز از زبان برنامه نویسی پایتون برای برنامه نویسی تجهیزات و ماشین آلات فضایی خود بهره میبرد.

زبان برنامه نویسی پایتون همچنین برای پردازش متن، نمایش اعداد یا تصاویر، حل معادلات علمی و ذخیره سازی اطلاعات و داده ها مورد استفاده قار میگیرد.

به بیان کوتاه تر، این زبان در پشت صحنه برای پردازش عناصر زیادی که کاربر ممکن است نیاز داشته باشد یا در دستگاه خود با آن مواجه شود مورد استفاده قرار میگیرد.

زبان برنامه نویسی پایتون در دامنه های وسیعی کاربرد دارد.

 

توسعه اینترنت و برنامه نویسی های تحت وب

زبان برنامه نویسی پایتون قابلیت های زیادی را برای توسعه وب فراهم میکند که از این جمله میتوان به مواردی که در ادامه آمده است اشاره کنیم:

 1. چارچوب هایی مانند Django، Pyramid، CherryPy
 2. میکرو چارچوب ها مانند Flask، Bottle
 3. سیستم های مدیریت محتوای پیشرفته مانند Plone، Django CMS

کتابخانه های استاندارد زبان برنامه نویسی پایتون از پروتکل های اینترنتی متعددی پشتیبانی میکنند که برخی از آنها در زیر آمده اند:

 • XHTML و XML
 • JSON
 • پردازش ایمیل
 • پشتیبانی از IMAP و FTP و دیگر پروتکل های بهداشتی
 • رابط سوکت با استفاده آسان

و دیگر بسته های قدرتمندی که برای توسعه وب قابل استفاده اند از جمله موارد زیر:

 • Requests: یک کتابخانه قدرتمند برای کلاینت HTTP
 • BeautifulSoup: یک پارسر HTML است که انواع HTMLهای عجیب و غریب را مدیریت میکند.
 • FeedParser: برای Parsing خوراکهای RSS/Atom
 • Paramiko: پیاده سازی پروتکل SSH2
 • Twisted Python: چارچوبی برای برنامه نویسی شبکه ناهمگام

پردازش های علمی و عددی

زبان برنامه نویسی پایتون به طور گسترده ای در پردازش های علمی و عددی مورد استفاده قرار میگیرد. از جمله کتابخانه هایی که در این راستا قابل استفاده اند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • SciPy: مجموعه ای از بسته های ریاضیاتی، علمی و مهندسی است.
 • Pandas: یک کتابخانه تحلیل داده و مدل سازی است.
 • IPython: یک شل تعاملی بسیار قدرتمند است که امکان ویرایش و ثبت آسان جلسات کاری را فراهم و از بصری سازی و پردازش موازی پشتیبانی میکند.

آموزش

زبان برنامه نویسی پایتون برای آموزش برنامه نویسی هم در سطح مقدماتی و هم دوره های پیشرفته تر میباشد.

زبان برنامه نویسی جاوا برای سال ها زبان برنامه نویسی منتخب بسیاری از دانشگاه ها، مدارس و موسسات آموزشی برای آموزش دادن به دانشجویان، دانش آموزان و فراگیران و هنر آموزان بود.

اما زبان برنامه نویسی پایتون توانست این جایگاه را به تصاحب کند و در  حال حاضر به دلایل گوناگونی از جمله سادگی، امکان یادگیری سریع و آسان و توانایی های که در پردازش های علمی دارد توانسته زبان اول آموزش در جهان بشود.

شما میتوانید برای آموزش این زبان برنامه نویسی سطح بالا از وبسایت w3chools.com استفاده کنید.

همچنین میتوانید از پک های آموزش زبان برنامه نویسی پایتون درون سایت راکت استفاده کنید.

 

واسط های گرافیکی کاربر دسکتاپ

کتابخانه واسط گرافیکی کاربر TkInter در بیشتر توزیع های دودویی زبان برنامه نویسی پایتون وجود دارد.

برخی از ابزارهایی که در همین راستا در سکوهای گوناگون به طور مجزا موجود هستند عبارتند از:

 • wxWidgets
 • Kivy برای نوشتن برنامه های کاربردی چند لمسی
 • Qt با pyqt و pyside

جعبه ابزارهای ویژه پلت فرم های خاص نیز برای زبان برنامه نویسی پایتون موجود هستند که از این جمله میتواند به موارد زیر اشاره کرد.

 1. GTK+
 2. اغلب کلاسهای بنیاد مایکروسافت از طریق افزونه های win 32

توسعه نرم افزار

زبان برنامه نویسی پایتون اغلب یک زبان پشتیبان توسط توسعه دهندگان نرم افزار برای ساخت، کنترل و مدیریت، تست و کارهای دیگر مورد نیاز در فرآیند تولید و نگهداری نرم افزار مورد استفاده قرار میگیرد.

برخی از قابلیت های زبان برنامه نویسی پایتون در هیمن راستا عبارت اند از:

 • SCons برای ساخت کنترل
 • Buildbot و Apache Gump برای تست و کامپایل خودکار مداوم
 • Roundup یا Trac برای ردیابی باگ و مدیریت پروژه

کاربردهای تجاری

 • زبان برنامه نویسی پایتون برای ساخت سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • Odoo یک نرم افزار مدیریت همه در یک نوشته شده به زبان برنامه نویسی پایتون است که یک مجموعه کامل از برنامه های کاربردی مدیریت کسب و کار به شمار می آیند.

چه نسخه ای از زبان برنامه نویسی پایتون را باید استفاده کرد؟

دو نسخه اصلی از زبان برنامه نویسی پایتون وجود دارد که انتخاب از میان آنها ممکن است کار را برای افراد مبتدی و برنامه نویسان تازه کار کمی گیج کننده باشد.

دو نسخه زبان برنامه نویسی پایتون ۲ و ۳ هستند.

خبر خوب آن است که در زمینه این زبان ها باید گفت که بسیار مشابه هستند و توسعه هر دو نسخه قابل قبول است.

زبان برنامه نویسی پایتون ۳.۵ در حال توسعه میباشد.

با توجه به اینکه بسیاری از برنامه نویسان زبان برنامه نویسی پایتون در حال توسعه این نسخه از زبان برنامه نویسی پایتون هستند، به طور ثابت ویژگی ها و عملکرد های جدیدی به آن افزوده میشود.

بنابراین به افرادی که تمایل به داشتن ویژگی ها و پشتیبانی پیشرفته دارند استفاده از این نسخه از زبان برنامه نویسی پایتون توصیه میشود.

زبان برنامه نویسی پایتون ۲.۷ تا ۳.۴ همچنان به طور فعالی تعمیر و نگهداری میشود.

این مساله در صورت نیاز به کمک یا مواجهه با مشکل حائز اهمیت است.

نسخه ۲.۷، به دلیل اینکه مدت زیادی از انتشار آن میگذرد دارای بیشترین پشتیبانی از کتابخانه های شخص ثالث است.

بسیاری از افراد با در نظر گرفتن هر نسخه، در صورتی که کتابخانه مورد نظرشان به نسخه های جدید زبان برنامه نویسی پایتون پورت نشده باشد، از همان نسخه های قدیمی استفاده میکنند.

مهم تر آنکه هنگام استفاده از نسخه های قدیمی تر زبان برنامه نویسی پایتون، پرش از یک نسخه به نسخه دیگر کار دشواری نیست و شما میتوانید به راحتی عملیات سوییچ به نسخه ها را درون زبان برنامه نویسی پایتون انجام دهید.

در صورتی که کاربر به نسخه جدید مهاجرت کند، تنها نیاز به یادگیری ویژگی ها و توابع جدید دارد و شما میتوانید با استفاده از ویژگی ها و توابع جدید از امکانات نسخه جدید زبان برنامه نویسی پایتون به راحتی استفاده کنید.

افرادی که از نسخه های قدیمی تر جابجا میشوند معمولا با مشکلی روبرو نمیشوند. اگرچه ممکن است با توابعی مواجه باشند که با نسخه های قدیمی تر ناسازگار است.

انتخاب نسخه پایتون بستگی به خود کاربر دارد و این به او بستگی دارد که بر اساس نیازش چه نسخه ای را مد نظر دارد که از آن استفاده کند.

هیچ پاسخ درست و غلطی برای انتخاب نسخه زبان برنامه نویسی پایتون وجود ندارد، جابجایی بین نسخه های گوناگون پایتون سخت نیست و افراد پس از آشنایی بیشتر با این زبان و قابلیت های هر نسخه می توانند به نسخه مورد نظر خودشان مهاجرت کرده و کدهای مد نظر را بنویسند.

 

راه اندازی محیط پایتون چگونه است؟

یکی از مهمترین موضوعات هنگام کار کردن و کد نویسی با هر زبان برنامه نویسی راه اندازی و یک محیط توسعه و برنامه نویسی برای آن است که امکان اجرای کدهای نوشته شده به آن زبان را می دهد.

بدون این محیط توسعه، کاربر هرگز قادر به بررسی اینکه کدی که نوشته کار میکند یا نه و آیا دارای خطا است یا خیر، نخواهد بود.

برای زبان برنامه نویسی پایتون، به چیزی با عنوان مفسر نیز نیاز است که کد را تبدیل به آنچه میکند که برای کامپیوتر قابل خواندن و اجرا است.

برای تبدیل کد، ابتدا باید از python shell استفاده کرد که اغلب مفسر را از طریق چیزی که خطر بنگ نامیده میشود فراخوانی میکند.

همانطور که برای ساخت یک برنامه کاربری یا فیل دو راه وجود دارد، برا این کار نیز دو روش موجود است.

میتوان برنامه را با یک ویرایشگر متن ساده مانند wordpad یا notepad++ ساخت.

همچنین، می توان نرم افزار نوشته شده را با استفاده از شل پایتون اماده کرد، مزایا و معایبی که برای هر روش وجود دارد که در ادامه تشریح خواهند شد.

 

شل پایتون در مقایسه با فایل متنی

شل برنامه یا ابزاری است که برای تعامل با سیستم قابل استفاده محسوب میشود.

برای مثال، شل سیستم عامل ویندوز با بهره گیری از ترمینال یا خط فرمان برای نوشتن commands و arguments قابل استفاده است.

با بهره گیری از زبان برنامه نویسی پایتون، کارها کمی متفاوت تر از شل سیستم عامل پیش میرود.

شل پایتون برای تعامل با مفرسی مورد استفاده قرار میگیرد که کد را به فرم قابل درک کامیپوتر تبدیل کرده و به کامپیوتر میخوراند.

زمانیکه نرم افزار و برنامه نوشته شده توسط کاربر اجرا میشود، مفسر کد پایتون را خوانده و آن را به دستورات قابل استفاده و فهم برای کامپیوتر مبدل میکند.

مهمترین مسئله ای که در این رابطه باید به آن توجه کرد آن است که همه این کارها پس از آن که برنامه اجرا شد انجام میشوند.

با یک شل، تفسیر در زمان واقعی که کد در کامپیوتر یا سیستم نوشته میشود صورت میپذیرد.

این امر موجب میشود تا کاربر دیدگاهی پیرامون آنکه کد نهایی چگونه به نظر خواهد رسید و چه کاری را در نهایت انجام خواهد داد داشته باشد.

هنگامی که کد در یک فایل متنی نوشته می شود، هیچ یک از موارد بیان شده به وقوع نمی پیوندد تا مستندات به یک مفسر خورانده شود.

اگر زبان برنامه نویسی پایتون روی کامپیوتر نصب کاربر نصب باشد، میتواند مفسر را با استفاده از خط فرمان فراخوانی کرد، اما این گام پس از آنکه کد نوشته شد انجام میشود.

این امر، کشف خطاها در کد را دشوارتر میکند و همچنین اگر مفسر با مساله ای مواجه شود پیدا کردن کد خطا بسیار خسته کننده خواهد شد زیرا ممکن است در صورت استفاده از شل خطاها آنگونه که هستند ظاهر نشوند.

هنوز هم توسعه دهندگان بسیاری ترجیح میدهند از ابزارهای ویرایشگر متن استفاده کنند به دلیل آنکه ساده و استفاده از آنها آسان است.

ویرایشگرهای متن با کارکردهای افزونه ای مانند Notepad++ وجود دارند که هدف اصلی ساخت آنها برنامه نویسی و توسعه نرم افزار بوده است.

 

بهترین راه برای آغاز

فراگیران پیش از آنکه کاری با زبان برنامه نویسی پایتون انجام دهند، نیاز به پیکربندی محیط توسعه دارند.

اکنون، به چگونگی راه اندازی زبان برنامه نویسی پایتون و مفسری که میتواند برنامه های سفارشی کاربر را اجرا کند پرداخته خواهد شد.

زبان برنامه نویسی پایتون در سیستم عامل مک و بسیاری از توزیع های لینوکس از پیش نصب شده است.

اگرچه، امکان دارد نیاز به دانلود یک نسخه به روز شده از آن با توجه به قدمت سیستم عامل نصب شده روی سیستم کاربر وجود داشته باشد.

نکته: نسخه زبان برنامه نویسی پایتون نصب شده روی سیستم را میتوان به سادگی با بازکردن ترمینال و اجرای دستور زیر بررسی کرد:

python -v

کاربرانی که سیستم عامل ویندوز را روی سیستم خود نصب دارند، میتوانند نرم افزار برنامه نویسی پایتون را از مسیر بیان شده در بخش بعدی دانلود کنند.

 

چگونگی دریافت پایتون

برای افرادی که نیاز به نصب زبان برنامه نویسی پایتون دارند، بهترین راه وبسایت رسمی زبان برنامه نویسی پایتون است.

در این وبسایت میتوان نسخه ای از پایتون که مناسب سیستم عامل نصب شده روی سیستم کاربر است را نصب کرد.

راهکار نصب پایتون در سه پلتفرم معرفو و محبوب دسکتاپ در ادامه بیان شده است.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://alma-web.ir/?p=410
اشتراک گذاری:
علی اکبر صادقی
سلام من علی اکبر صادقی موسس و یکی از مدرسین وبسایت آلما وب هستم و قصد دارم توی این وبسایت تجربیاتم رو با شما در میون بگذارم.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آشنایی با زبان برنامه نویسی پایتون

امکان ثبت نظر جدید بسته شده است.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.